Skryté tvůrčí schopnosti

časopis ASTRO

Květuše Ellen Dvořáková

ilustrační kresby
účastníků kurzu


Kreslení pravou mozkovou hemisférou je metoda převzatá z kineziologie. Jedná se o formu odblokování pomocí kreslení a vymyslela ji Američanka Betty Edwardsová. Do naší republiky se tato metoda dostala v šedesátých letech. Začíná se používat i u nás a zájemci ji mohou vyzkoušet přímo v kurzech.

V současné době, kdy jsme stále více nuceni používat logiku, je naše tvořivost téměř zavřena a zdá se, že spí. Pomocí kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou se vám podaří probudit to, co tam máte uloženo a najednou zjistíte, že i vy umíte tvořit a kreslit tak, že se vám to líbí! Jen jste o tom do té doby nevěděli nebo jste to možná vzdáleně tušili. Tento objev přináší velké a radostné překvapení a zároveň psychické uvolnění.
Proč kreslení pravou mozkovou hemisférou? V pravé části mozku máme uloženu tvořivost (kreslení, hudba, sochařství a další), intuici, emoce (pláč, zlost, radost, láska), sny, fantazii. Tato oblast mozku nezná čas a omezení, proto je člověk schopen ji používat kdykoliv je v pohodě, třeba na dovolené u moře, prostě všude, kde na to má klid, pohodu a odpočinek. V levé části mozku je uložena logika, tzn. vše, na co si můžeme sáhnout, vysvětlit (čtení, psaní, počítání, finance, realita, čas). Např. čas pro nás znamená omezení a my si ho hlídáme, abychom všechno stihli. Jsme tudíž stále ve stresu, neumíme pořádně odpočívat, máme neustále strach, abychom všechno zvládli. Je dobré naučit se obě strany propojit. Dokážeme pak procítit lásku někoho: milovat od srdce. Pokud člověk žije jen v realitě, chce mít věci zdůvodněné, je stále v napětí a neumí odpočívat. Pomocí kreslení se naučíte propojovat obě části mozku. V dnešní době jsme nuceni stále víc používat logiku, proto je pravá strana mozku málo využívaná, a tak vlastně spí. Jestliže ji však probudíte, dokážete vytvořit nebo nakreslit spoustu věcí. Probudí se i vaše emoce a stává se, že lidé prožijí na kurzu za tři dny to, co mnohdy za pět let.

Kreslením se uvolňují problémy
Velice dobré je kreslit na kurzu svůj portrét nebo portrét někoho, s kým máme problém. Kresbou pak dotyčného poznáváme a problém se začne uvolňovat, odblokuje se. Člověk najednou změní pohled na sebe, ale i na druhé lidi. Kreslením se naučíte trpělivosti a zjistíte, že dokážete víc, než si myslíte. Naučíte se kreslit, tzn. tvořit, naučíte se účinně odpočívat, propojíte logiku s tvořivostí, naučíte se dívat, začnete si více věřit, uvolní se vám bloky. Tzn. problémy, které vás třeba dlouhou dobu velice trápí...

Kreslení pravou mozkovou hemisférou se vám bude líbit, i když je samozřejmě stále co zlepšovat. Když pak sledujete svou práci krok za krokem, zjišťujete, že každý obrázek je kvalitnější a už to samotné vám dělá velkou radost. Uvědomíte si, že když něco chcete dokázat a jdete si za tím stále a svým tempem, dokážete hodně. Zjistíte, že obrázek je důležité dokončit stejně tak jako jiné záležitosti, že nelze věc obcházet a přeskakovat; jinak se vše začne hroutit. A potvrdíte si také, že tak to chodí i v životě.